Plc Otomasyon Si̇stemi̇ Nedi̇r?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
3 Kasım 2020, Salı
PLC Otomasyon Sistemi Nedir?
PLC (Programlanabilir Lojik Kontrol) demektir. Sensörlerden aldığı verileri kendi içerisindeki programa göre işleyen ve iş elemanlarına aktaran bir nevi beyindir.PLC otomasyon sistemleri çok kararlı bir şekilde çalışabilmektedirler.Endüstriyel üretim olduklarında normal denetleyicilere göre çok pahalılar.
PLC Otomasyon Sistemi Nedir?

PLC ‘ler 80’li yıllardan sonra çok fazla gelişme kaydetti.Bir hayli küçülüp yine aynı oranda özellikleri katlandı.PLC lerin genel amacı insan hatalarını azaltmaya ve üretim kalitesini artırmaya yöneliktir.

PLC lerin genel avantajları şunlardır.Hemen hemen tüm tehlikelere karşı bir koruma sistemi mevcuttur.Yaptıkları işlevlere ve yeteneklerine göre çok az yer kaplarlar.İlk yatırım maliyetleri yüksek olsa da ileri ki yıllarda kendini kat kat amorti eden bir sistemdir.Çok fala dayanıklıdır.Endüstriyel üretim olduklarından çarpmaya , tozlanmaya , aşırı ısınmaya karşı dayanıklıdır.

Aynı zamanda PLC cihazları kendi aralarında ve diğer haberleşme cihazlarıyla iletişim kurabilirler.Örneğin bilgisayarını veya cep telefonunuzla sürekli iletişimde olabilirler.PLC ler aynı anda birçok cihazın ve makinenin kontrolünü sağlayabilir.Ayrıca çok hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahiptirler.mantıksal ve aritmetik işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştirirler.En büyük özelliklerinden biri sayılabilecek bir diğer özelliği de arıza tarama yapabilmesi ve geçmiş çalışma durumlarına bakıla bilmesidir.

Günümüzde en çok tercih edilen PLC markası siemens tir.Tem teknik destek hemde ürün kalitesi yönünden diğer muadillerinden ayrılır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın