Plc Nerelerde Kullanılır?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
3 Kasım 2020, Salı
PLC Nerelerde Kullanılır?
Açılımı ‘’Programlanabilir mantıksal denetleyici’’ olan PLC’ler, özellikle fabrikaların üretim bölümlerinde önemli görev üstlenirler. Çalışma verimini arttırıcı özelliği bulunan PLC’ler, kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır. ILX Mühendislik olarak hazırladığımız bu haftaki blog yazımızda PLC’lerin ne olduğunu, çeşitlerini ve kullanım alanlarını anlatacağız. PLC’ler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.
PLC Nerelerde Kullanılır?

PLC Kullanım Amacı ve Alanları

PLC sistemleri, endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere geliştirilen otomasyon sistemleridir. Zamanlama, sayma, saklama, aritmetik işlem fonksiyonları gibi noktalarda kullanıcılarına kontrol imkânı sağlayan otomasyon cihazlarıdır. PLC sistemleri ortaya çıkan fiziksel olayları, değişimleri ve hareketleri ölçümleyerek tespit eder ve mantıksal işlemler neticesinde çıkan sonuçları sahaya yansıtır. Kontrol mühendisliğinde verimi arttırmak amacı ile kullanılırlar. Tüm bunlarla birlikte PLC’lerin kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Birçok otomasyon sisteminde kullanılmaya elverişli otomasyon cihazlarıdır. PLC kullanım alanlarından başlıcalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

· İmalat sanayi

· Tarım

· Enerji

· Kimya sanayi

· Havalandırma ve soğutma tesisleri

· Otomotiv

· Çimento sanayi

· Tekstil sanayi

· Asansör tesisleri

· Aydınlatma sistemleri

· Paketleme ve ambalajlama tesisleri

PLC Fiyatları

PLC sistemleri kendi arasında birçok çeşitlere ayrılmaktadır. PLC sistem çeşitlerinin özellikleri ile ürünün markasına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden PLC sistemlerinin fiyatları, üretici firmaya ve çeşidine bağlı olarak belli aralıklar dahilinde değişiklik göstermektedir. ILX Mühendislik olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna gelmiş olduk. Yazı boyunca PLC sistemlerinin ne olduğuna, ne işe yaradığına ve diğer detaylarına dair bilgi vermeye çalıştık. Sizler için sunduğumuz PLC sistemlerinin çeşitlerine ilgili link üzerinden ulaşabilirsiniz. Sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz PLC’lerin fiyat bilgisi için ise bizlere danışabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın